26 lutego 2024

Bezpieczeństwo finansowe na freelansie, zadbaj o nie już dziś

Twoje bezpieczeństwo finansowe podczas pracy na freelansie może zostać zaburzone. Według raportu "Freelancing w Polsce w 2023" na rynku jest już ok. 330 tys. freelancerów i freelancerek. Z możliwości pracy zdalnej korzystają specjaliści m.in. z branży prawnej, kreatywnej, IT. Liczba zleceń często uniemożliwia zadbanie o fundamentalne kwestie.  

 

 

Czego dowiesz się z artykułu?

1. Co to jest bezpieczeństwo finansowe?

2. Pracujesz na freelansie? Zadbaj o swój komfort pracy

     2.1 Dobrostan finansowy na freelansie

     2.2 Dobrostan psychiczny na freelansie

3. Jak nie dać się wpędzić w kłopoty związane z samozatrudnieniem? Historia Moniki

4. Podsumowanie

 

 

Co to jest bezpieczeństwo finansowe?

 

Jeżeli chcesz pracować na freelansie, musisz wiedzieć, że częstym warunkiem zatrudnienia Ciebie jako specjalisty/specjalistki, jest forma B2B (business to business). To oznacza, że będziesz samozatrudniony/-zatrudniona, czyli podejmiesz działalność gospodarczą na własny rachunek. W takiej przestrzeni bardzo łatwo jest się zagubić, a konsekwencje bywają trudne do udźwignięcia.

 

Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo finansowe. Taki stan daje poczucie pewności siebie i nieocenionego komfortu.

Wyobraź sobie, że każdy Twój poranek jest istną sielanką, podczas której nie musisz się zmagać z jazdą w korkach do pracy. Nie musisz też pić na szybko gorącej kawy, tylko po to, żeby po pierwszym łyku ją zostawić, bo nie ma czasu na więcej. Nie musisz też ubierać w pośpiechu niedoprasowanej od rana koszuli, w której później będziesz się źle czuć przez cały dzień.

 

Po prostu budzisz się, wstajesz, zakładasz wygodne ubranie i na spokojnie zbierasz myśli, aby rozpocząć kolejny dzień pracy, bez presji i niepotrzebnych stresorów po drodze. 

 

Taki scenariusz brzmi całkiem bezpiecznie, dla niektórych z Was może nawet i nudno. Jednak, zamiast poświęcać czas na dojazd do pracy, masz szansę przeznaczyć go na zadbanie o swój dobrostan. Jako freelancer/freelancerka możesz pracować z każdego miejsca na ziemi, nie marnując czasu na przebijanie się przez korki, czy przemieszczanie się zatłoczoną komunikacją miejską.

 

Każdy dzień możesz traktować jako workation, czyli pracę zdalną z miejsca, które jest na przykład atrakcyjne turystycznie. Taki styl życia to kusząca wizja, która łamie schematy codziennej rutyny. 

 

Freelancing zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Z takiego trybu pracy korzystają już osoby z branży prawnej, analitycy, programiści, szkoleniowcy, marketerzy, specjaliści ds. SEO. A także z branży kreatywnej: artyści, twórcy cyfrowi, graficy, copywriterzy. 

Jednak pamiętaj, że mimo przyjaznego otoczenia i swobody realizacji działań, takiej pracy towarzyszy też pewnego rodzaju ryzyko. 

 

Pracujesz na freelansie? Zadbaj o swój komfort pracy

 

Platforma Useme w 2023 roku stworzyła raport, w którym można przeczytać, że z roku na rok freelancerów i freelancerek jest coraz więcej. W Polsce ich liczba sięga już 330 tys. Inwestycja w siebie i w swoją markę to klucz do skuteczności działań i wybicia się na rynku. Jednak do tego niezbędny jest spokój ducha i wolna głowa, aby móc pracować w skupieniu i pełnej efektywności. 

 

Praca na freelansie to wybór, dzięki któremu możesz podejmować decyzje na podstawie wyznawanych wartości. Ale żeby realizować swoje cele, ważny jest też dobrostan psychiczny i finansowy.

 

Dobrostan finansowy na freelansie

 

Praca na własny rachunek to dobre rozwiązanie, aby zadbać o autonomię. Jednak nie da się ukryć, jeśli dopiero zaczynasz pracować jako freelancer/freelancerka, zlecenia mogą nie być regularne, ponieważ dopiero budujesz swoją markę. Musisz się przygotować na to, że w pierwszym roku działalności możesz nie mieć całkowitej płynności finansowej. 

 

Dochodzi również kwestia rozliczeń. Samozatrudnienie wiąże się z prowadzeniem wszelkich formalności na własną rękę, a także planowaniem finansów. Jeżeli połączysz takie obowiązki z pracą zawodową, może zabraknąć Ci czasu na dopilnowanie kwestii, które są podstawą dobrze działającego biznesu. Dlatego, aby zadbać o swój dobrostan finansowy i nie musieć się martwić niedociągnięciami w tej przestrzeni, dobrą praktyką jest konsultacja z osobami, które dadzą Ci profesjonalne wsparcie.

 

Jako Trenerzy Finansowi z przyjemnością podpowiemy, jak planować swój budżet, aby zapobiec nieprzyjemnym niespodziankom, związanym z nagłą pustką w portfelu. 

 

Dobrostan psychiczny na freelansie

 

Błoga cisza i spokój, to w pierwszej chwili marzenie osób, które na co dzień są przebodźcowane natłokiem informacji. Jednak na dłuższą metę praca, na przykład z domu, całkowicie ogranicza realny kontakt z osobami z Twojego środowiska. Izolacja społeczna może sprawić, że poczujesz się osamotniony/osamotniona, a to może rzutować na trudność w utrzymywaniu relacji i nawiązywaniu przyjaźni. 

 

Kolejna kwestia to zatracenie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Długie godziny pracy mogą prowadzić do pogorszenia się Twojego samopoczucia. Wyznaczaj sobie konkretne cele i czas na ich realizację. Mierz czas pracy i bądź w tym konsekwentna/konsekwentny. Takie działania pozwolą Ci zachować work-life balance. 

 

Organizacja pracy. To bardzo ważna umiejętność, bez której tryb zdalny może być dla Ciebie bardzo trudnym wyzwaniem. Jeśli chcesz sprawdzić, czy takie rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie, na początku bardzo dobrą opcją jest praca w modelu hybrydowym. Kilka dni pracy z biura w połączeniu z kilkoma dniami pracy z domu pozwoli Ci zaobserwować, jak się czujesz, i która metoda jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

 

Jak nie dać się wpędzić w kłopoty związane z samozatrudnieniem? Historia Moniki

 

Zastanawiałeś/zastanawiałaś się kiedykolwiek, w jaki sposób wzmocnić swoje finanse? Z naszej pomocy w tej przestrzeni skorzystała Monika. To utalentowana artystka, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako freelancerka. Jej prace są cenione przez klientów z całego kraju. Dzięki temu ma stabilny dochód.

 

Monika postanowiła zabezpieczyć swoją finansową przyszłość. Wiedziała, że utrata możliwości zarabiania spowoduje brak środków do życia, dlatego podjęła istotne kroki w swojej karierze, aby chronić siebie. Zgłosiła się do nas, abyśmy pomogli jej opracować plan finansowy. 

 

Oto rezultaty naszych spotkań:

 

  • Zaproponowaliśmy Monice stworzenie funduszu awaryjnego, do którego regularnie będzie odkładać część swoich dochodów. Ten fundusz jest przeznaczony na nieprzewidziane wydatki, takie jak naprawa sprzętu komputerowego (narzędzia pracy), czy też na pokrycie kosztów życia w przypadku utraty zlecenia lub choroby.

  • Ubezpieczenie dotyczące hospitalizacji miało zapewnić dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej w razie potrzeby, bez obciążania finansowo.

  • Kolejnym krokiem było podjęcie decyzji o zakupie ubezpieczenia od utraty dochodu oraz OC. Ubezpieczenie na wypadek utraty dochodu miało zapewnić stały przychód w przypadku, gdyby nie mogła pracować z powodu nieprzewidzianej choroby lub wypadku.

  • Podpowiedzieliśmy również Monice, aby zadbała o dodatkowe źródła dochodu. Oprócz pracy jako grafik, zaczęła prowadzić również warsztaty i szkolenia z zakresu projektowania graficznego, które sprzedawała on-line.

 

Dzięki wyżej wymienionym działaniom Monika mogła spokojnie patrzeć w przyszłość, wiedząc, że jest przygotowana na ewentualne trudności finansowe.

 

Historia Moniki to przykład tego, jak dbałość o zabezpieczenie finansowe i różnorodność źródeł dochodu może zapewnić stabilność i spokój umysłu nawet podczas zmieniających się warunków gospodarczych.

 

Podsumowanie

 

  • Bezpieczeństwo finansowe to stan, w którym masz płynność środków finansowych i wystarczają one, aby pokryć bieżące zobowiązania.

  • Podczas pracy na freelansie bardzo ważna jest dbałość o komfort psychiczny i finansowy.

  • Aby nie dać się wpędzić w kłopoty związane z brakiem płynności zleceń, bardzo ważną kwestią są zaplanowane działania i dbałość o przestrzeń finansów.

  • Jeżeli potrzebujesz wsparcia w zakresie planowania budżetu i zarządzania zobowiązaniami, skontaktuj się z Trenerami Finansowymi.

 

 

 

Źródła: https://useme.com/pl/blog/freelancing-w-polsce-raport-2023/

 

 

 

Jakub i Kamil

 

Copyright © 2023 Organizer Zobowiązań sp. z o.o.  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  REGULAMIN

 

Organizer Zobowiązań Sp. z o.o. w Warszawie ul. Słomińskiego 17 lokal 18, 00-195 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0001025088, NIP: 5252947635, kapitał zakładowy: 50 000,00 zł w całości opłacony.