21 lutego 2024

Czym są finanse osobiste i jak je uporządkować?

Z badania przeprowadzonego dla Santander Consumer Bank w 2021 roku wynika, że co czwarty Polak nie chce pogłębiać swojej wiedzy o finansach. Jako Trenerzy Finansowi zauważamy zmianę w tej przestrzeni. Z roku na rok coraz więcej Klientów pyta nas o to, czym są finanse osobiste i jak je uporządkować. Dzisiaj z przyjemnością rozwiejemy Wasze wątpliwości na ten temat.

 

Czego dowiesz się z artykułu?

1. Finanse osobiste co to?

2. Jak uporządkować finanse osobiste?

3. Co to jest ewidencja przepływów pieniężnych?

4. Jak odpowiednio zaplanować wydatki?

5. Poznaj sposoby na oszczędzanie 

6. Podsumowanie

 

Finanse osobiste co to?

Wszyscy zarządzamy finansami osobistymi. Nie da się ukryć. O taką przestrzeń, na prawdę warto zadbać, aby uzyskać stabilną sytuację finansową i co za tym idzie, życiową niezależność. Jednak czy każdy/każda z nas na pewno o tym wie?

 

W 2021 roku Santander Consumer Bank w ramach kampanii edukacyjnej #JasnoOFinansach wśród Polaków przeprowadził test jednokrotnego wyboru. Działanie miało na celu sprawdzenie poziomu wiedzy ekonomicznej ankietowanych. Podczas badania oprócz stopnia znajomości wybranych pojęć, zauważono też pewien trend. Co czwarty Polak zapytany o to, w jaki sposób pogłębia wiedzę o finansach, odpowiedział, że nie robi tego w ogóle. Taki wynik trochę nas zaniepokoił.

 

Na szczęście od tego czasu wiele się zmieniło. Aktualnie jako Trenerzy Finansowi zauważamy wzrost zainteresowania naszych Klientów takimi tematami, jak zarządzanie budżetem domowym, porządkowanie zobowiązań lub szeroko rozumiana edukacja finansowa. Oznacza to, że jako społeczeństwo zaczynamy dostrzegać otaczającą nas rzeczywistość i wpływać na nią, aby poprawić komfort swojego życia.

 

Wielu naszych Klientów pyta, czym tak naprawdę są finanse osobiste. Domyślamy się, że osób zainteresowanych tym tematem jest więcej, dlatego śpieszymy z wyjaśnieniem. Finanse osobiste dotyczą zarówno zarządzania finansami pojedynczej osoby jak i gospodarstwa domowego. Jeżeli zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby skutecznie zarządzać swoim budżetem to: zaplanuj swój budżet, oszczędzaj, ale też inwestuj gotówkę, spłacaj zadłużenia i podejmuj decyzje finansowe w celu osiągnięcia stabilności finansowej i realizacji celów życiowych. 

 

To nie jest takie trudne. Wystarczy mieć dobry plan i konsekwentnie go realizować. Poniżej wypunktowaliśmy dla Ciebie podstawowe elementy zarządzania finansami, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz:

 

  • Budżetowanie: To świadome planowanie i kontrola wydatków w celu zrównoważenia przychodów i wydatków.

  • Oszczędzanie: Po prostu, regularne odkładanie pewnej części dochodu na cele długoterminowe lub nagłe wydatki.

  • Inwestowanie: Lokowanie pieniędzy w różne instrumenty finansowe w celu zwiększenia kapitału.

  • Spłacanie zadłużenia: To efektywne zarządzanie długami i konsekwentna spłata zobowiązań.

  • Planowanie emerytalne: Przygotowywanie się finansowo na emeryturę poprzez oszczędzanie i inwestowanie.

  • Zarządzanie ryzykiem: Odpowiednie ubezpieczenia i planowanie na wypadek nagłych sytuacji finansowych.

  • Edukacja finansowa: Zdobycie wiedzy na temat finansów, inwestycji i ogólnych zasad zarządzania pieniędzmi.

 

 

Jak uporządkować finanse osobiste?

 

Jak myślisz, czy uporządkowanie finansów osobistych jest w stanie wpłynąć na jakość Twojego życia? 

 

Jako Trenerzy Finansowi wiemy, że jest to stopniowy proces, który wymaga zaangażowania, dyscypliny i świadomości finansowej. Dlatego cechy, które będą dla Ciebie kluczowe w uporządkowaniu finansów osobistych to na pewno konsekwencja i systematyczne podejmowanie działań.

 

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka kroków, dzięki którym uporządkujesz swoje finanse:

 

  • Śledź aktualną sytuację finansową.

  • Ustal własne cele finansowe.

  • Stwórz budżet.

  • Zredukuj swoje wydatki.

  • Spłać długi.

  • Zbuduj fundusz awaryjny.

  • Inwestuj gotówkę.

  • Monitoruj i dostosowuj swoje działania do sytuacji rynkowej.

  • Zadbaj o własne ubezpieczenie.

  • Zapewnij sobie edukację finansową.

 

Zawsze słuchamy naszych Klientów, służąc dobrą radą. Tak było również w przypadku Karola. 

 

- To nasz Klient, który na pierwszym spotkaniu opowiedział mi o swojej sytuacji finansowej. Miał sporą ilość długów, brak oszczędności, a jego budżet był przez to niestabilny i nieprzewidywalny. Był zestresowany i przytłoczony myślą o swojej przyszłości finansowej — opowiada Kamil Bednarek, Trener Finansowy. 

 

- Karol chciał spłacić swoje długi, zbudować fundusz awaryjny, a także zacząć oszczędzać na emeryturę i od ustalenia celów i priorytetów zaczęliśmy nasze spotkania. Zaproponowałem mu stworzenie konkretnego planu działania, który pomoże mu osiągnąć te cele.  Zaplanowałem budżet, który uwzględniał wszystkie jego dochody i wydatki. Pomogłem Karolowi również przeanalizować wydatki i zidentyfikować obszary, w których będzie on mógł realnie zaoszczędzić. Razem opracowaliśmy plan spłaty jego długów. W ramach funduszu awaryjnego pomogłem Karolowi określić odpowiednią kwotę na fundusz awaryjny i opracować plan oszczędzania, aby osiągnąć ten cel w określonym czasie. Regularnie spotykaliśmy się, aby monitorować postępy Karola i dostosować nasz plan działania, gdy zajdzie taka potrzeba. Po prostu byłem jego wsparciem i motywacją w trudnych momentach, pomagając mu utrzymać dyscyplinę finansową i trzymać się założonych celów.

 

Co wydarzyło się później? Po kilkunastu tygodniach ciężkiej pracy i konsekwentnego stosowania się do planu Karol zauważył znaczące zmiany w swojej sytuacji finansowej. Spłacił większość swoich długów, zbudował solidny fundusz awaryjny. Współpraca z Trenerami Finansowymi, nie tylko pomogła Karolowi uporządkować swoje finanse osobiste, ale także dała mu poczucie kontroli nad przyszłością finansową.

 

Co to jest ewidencja przepływów pieniężnych?

 

Jeżeli stopniowo zagłębiasz się w temat finansów, na pewno nie raz napotkałeś/napotkałaś na swojej drodze takie pojęcie, jak ewidencja przepływów pieniężnych. W finansach osobistych to narzędzie, które pomaga zrozumieć, ale też śledzić i analizować, jak pieniądze naprawdę przepływają w danym okresie. 

 

Jest to ważny element planowania finansów osobistych. Pozwala on na lepsze zrozumienie, skąd pochodzą dochody i jak są wydawane. Stosując taką ewidencję, będziesz mógł/mogła również lepiej zrozumieć, na co dokładnie wydajesz pieniądze i co ułatwia podejmowanie bardziej świadomych decyzji finansowych.

 

Jak odpowiednio zaplanować wydatki?

 

Natłok informacji może wpędzić w poczucie skołowania i zagubienia. Wiemy o tym. Dlatego za pomocą poradników gromadzimy dla Ciebie najważniejsze informacje, które pozwolą Ci ugruntować tę wiedzę. Dzięki nim w łatwy sposób dostrzeżesz kierunek, w którym warto podążać. Temat planowania wydatków poruszaliśmy już w odrębnym artykule: Postanowienie noworoczne – zaplanuj dobrze swoje wydatki!

 

Natomiast teraz w drodze przypomnienia szybko podsumujemy, jakie kwestie są kluczowe przy planowaniu wydatków.

Ważnym elementem w kwestii zarządzania budżetem, jest sporządzenie listy dochodów, określenie miesięcznych wydatków i skategoryzowanie ich. Kolejno dobrze jest określić swój budżet na każdą kategorię, a następnie podjąć działania w zakresie zarządzania długiem. Monitorowanie i dostosowywanie swoich wydatków to kolejne kwestie, które pomogą Ci racjonalnie zaplanować swój budżet.

 

Ostatni element całej układanki, dzięki któremu naprawdę odłożysz sporą ilość gotówki, jest po prostu oszczędzanie. W tym przypadku kluczową kwestią jest regularność.

 

Poznaj sposoby na oszczędzanie 

 

Magiczne sztuczki? Każdy z nas je lubi, nawet jeśli nie do końca w nie wierzy. W tym punkcie jednak wykluczymy słowo „magia" podmieniając je na wyraz „wiedza". Tak, mamy dla Ciebie kilka sposobów, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat skutecznego oszczędzania pieniędzy.

 

  1. Pierwszym z nich jest określenie konkretnych celów: W tym punkcie ważne jest wytyczenie sobie celów oszczędnościowych, takich, jak założenie funduszu awaryjnego, zakup nowego samochodu, spłata długu czy oszczędzanie na wakacje. Konkretne cele pomogą Ci utrzymać motywację do oszczędzania.

  2. Kolejno: stwórz własny budżet: Ma on uwzględnić zarówno Twoje dochody, jak i wydatki. Określ, ile chcesz regularnie odkładać na oszczędności i trzymaj się tego planu.

  3. Ustaw automatyczne oszczędzanie: Automatyczne przelewy z konta bieżącego na konto oszczędnościowe lub inwestycyjne to bardzo dobry sposób, dzięki któremu Twoje pieniądze zostaną od razu odłożone na oszczędności, zanim zdążysz je wydać.

  4. Oszczędzaj od razu po otrzymaniu wynagrodzenia: Postaraj się odkładać pieniądze na oszczędności zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia, zamiast czekać na koniec miesiąca, gdy pieniądze mogą zostać już wydane na inne cele.

 

W tym artykule wyczerpaliśmy już cały temat dotyczący finansów osobistych. Jednak jeśli nadal czujesz niedosyt, wiesz, gdzie nas znaleźć. 

 

 

Podsumowanie:

  • Finanse osobiste dotyczą zarówno zarządzania finansami pojedynczej osoby jak i gospodarstwa domowego.

  • Porządkowanie finansów osobistych to stopniowy proces, który wymaga zaangażowania, dyscypliny i świadomości finansowej.

  • W finansach osobistych to narzędzie, które pomaga zrozumieć, ale też śledzić i analizować, jak pieniądze naprawdę przepływają w danym okresie.

  • Ważnym elementem w kwestii zarządzania budżetem, jest sporządzenie listy dochodów, określenie miesięcznych wydatków i skategoryzowanie ich. Kolejno dobrze jest określić swój budżet na każdą kategorię, a następnie podjąć działania w zakresie zarządzania długiem.

  • Ważne sposoby na oszczędzanie to: określenie celów finansowych, stworzenie budżetu własnego, ustawienie automatycznych przelewów bankowych, odkładanie pieniędzy na oszczędności zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia.

 

 

 

 

Kamil i Jakub

 

 

 

 

Źródło: https://bit.ly/badanieibris-santander

 

Copyright © 2023 Organizer Zobowiązań sp. z o.o.  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  REGULAMIN

 

Organizer Zobowiązań Sp. z o.o. w Warszawie ul. Słomińskiego 17 lokal 18, 00-195 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0001025088, NIP: 5252947635, kapitał zakładowy: 50 000,00 zł w całości opłacony.