08 lutego 2024

Edukacja finansowa – o tym nie dowiesz się z książek

W raporcie ING z 2023 roku można przeczytać, że dla 75% badanych Polaków edukacja finansowa powinna być przeprowadzana już w szkołach. Jednak są pewne kwestie, o których nie przeczytasz w żadnej książce. Mogą one całkowicie zmienić Twoje spojrzenie na często rozczarowującą rzeczywistość. 

 

O tym dowiesz się z artykułu:

 1. Dlaczego edukacja finansowa jest potrzebna?

 2. Płacisz zbyt wysokie raty? Tego nie dowiesz się z książek

 3. Jak nabyć kompetencje finansowe?

 4. Zarządzanie budżetem krótko i długoterminowo

 5. Jakie kompetencje powinien mieć trener edukacji finansowej?

 6. Podsumowanie

 

Dlaczego edukacja finansowa jest potrzebna?

 

Suche trudne i niezrozumiałe słowa. Czy właśnie z tym kojarzą Ci się poradniki o finansach? Taka zbitka informacji nie wpływa korzystnie na ich przyswajanie. Skomplikowany „bełkot" sprawia, że gubimy się w treści, często nie wiedząc, o czym była strona książki, którą właśnie skończyliśmy czytać. Jednak czy to jedyny powód, dla którego edukacja finansowa zdaniem Polek i Polaków jest potrzebna?

 

Wiemy, że branża finansowa jest trudna i to wystarczający powód do tego, aby skorzystać z pomocy w tej przestrzeni. Bo przecież w szkole nie dostaniemy wiedzy na temat zarządzania finansami. A moglibyśmy. Naszym zdaniem taka wiedza powinna być wdrażana już na etapie szkół podstawowych. Jednak to się nie wydarza. A nawet jeśli to się dzieje, na przykład podczas dodatkowych zajęć pozalekcyjnych z przedsiębiorczości, to i tak przekazywane informacje są mało praktyczne. 

 

Wiemy, że świat finansów może stać się dla Ciebie dużo bardziej zrozumiały. Dzięki wiedzy rozwiniesz też swoje kompetencje finansowe. Jeżeli myślisz, że to nie dla Ciebie, spokojnie, zapewniamy, że każdy jest w stanie je wypracować. Uwierz nam na słowo. Jak to zrobić? W dalszej części artykułu opowiemy więcej na ten temat.

 

Płacisz zbyt wysokie raty? Tego nie dowiesz się z książek

 

Tym razem chcemy Ci przedstawić historię naszego Klienta, który w ostatnim czasie dość brutalnie zbił się z finansową rzeczywistością. O takich sytuacjach nie dowiesz się z żadnych książek. Co dokładnie się wydarzyło?

 

Robert zawsze marzył o pewnym modelu samochodu. Nagle trafiła się niepowtarzalna oferta, dzięki której mógł go kupić dużo taniej, niż standardowo. Taka okazja mogła się już nigdy więcej nie powtórzyć. Potrzebował na ten cel 73 tys. zł. Postanowił pójść do swojego banku i wziąć kredyt. Na miejscu potwierdzono jego zdolność kredytową i zaproponowano pożyczkę. 

 

Robert  zaakceptował wysokość raty, którą mu przedstawiono, podpisał umowę, dostał pieniądze, które chciał i spełnił swoje marzenie, kupując samochód. 

 

Krótki czas po tym wydarzeniu, szef firmy, w której Rafał był zatrudniony, wdrożył benefit Organizera zobowiązań. To był moment, w którym Rafał postanowił się z nami skontaktować, abyśmy przejrzeli jego zobowiązania. 

 

Kiedy zobaczyliśmy tę umowę, uświadomiliśmy mu, że biorąc 73 tys. zł, otrzymał kilka dodatkowych produktów, które całkowicie nie były mu potrzebne. Podniosły tylko kwotę do spłaty o dodatkowe 20 tys. zł. Co się wydarzyło później?

 

 • W pierwszej kolejności wykonaliśmy audyt tego zobowiązania.

 • Wykazaliśmy, że Rafał może obniżyć wysokość oprocentowania, a tym samym wysokość raty.

 • Uspokoiliśmy go, że dostanie ekstra pieniądze w wysokości ok. 17 tys. zł.

 • Ostatecznie całkowity koszt jego zobowiązania zmaleje.

 

Podsumowując: pomogliśmy Rafałowi obniżyć wysokość zobowiązania, aby płacił mniej. 

 

Jak nabyć kompetencje finansowe?

 

Kiedy ostatni raz zastanawiałeś się albo zastanawiałaś, jaką decyzję podjąć, aby polepszyć swoją kondycję finansową? Według Analizy Rzecznika Finansowego z 2020 roku w Polsce odnotowuje się coraz większe zadłużenie 18-24 latków. Z takich statystyk można wywnioskować, że problem, który dotyczy braku kompetencji finansowych wśród polskich uczniów, istnieje i nadal rośnie. 

 

Tylko czym tak naprawdę są te kompetencje finansowe? Jako Trenerzy finansowi z przyjemnością Ci to wyjaśnimy. To umiejętność podejmowania rozsądnych i świadomych decyzji w zakresie ekonomii i finansów. Można powiedzieć, że jest to po prostu bardzo ważna umiejętność życiowa. Jej brak prowadzi do podejmowania złych decyzji finansowych i wpływa na kondycję finansową nastolatków, a później dorosłych osób. 

 

No dobrze, w takim razie jak ostatecznie możesz nabyć takie kompetencje, skoro etap szkolny jest już dawno za Tobą? Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalne warsztaty z zarządzania domowym budżetem. Dzięki nim nabędziesz odpowiednią wiedzę, która rozjaśni Ci wiele kwestii związanych z tematem finansów. Zyskasz lekkość w podejmowaniu decyzji i w końcu poczujesz, że masz całkowitą kontrolę nad gotówką w swoim portfelu.

Ale oprócz tego, poniżej umieściliśmy kilka punktów, które pomogą Ci trochę inaczej spojrzeć na temat planowania finansów. Zapoznaj się z nimi. Zobaczysz, że kompetencja i odpowiedzialność to Twoje drugie i trzecie imię. 

 

W jaki sposób nabyć kompetencje finansowe?

 

 • Korzystaj z różnych źródeł wiedzy, na przykład z książek.

 • Aplikacje finansowe to też bardzo dobre rozwiązanie. Poza tym są jeszcze grupy i fora dyskusyjne. To kopalnia wiedzy, zapewniamy!

 • Bankowość elektroniczna – w takich miejscach możesz znaleźć porady ze strony banku.

 • Świetnym rozwiązaniem jest też czytanie i słuchanie informacji branżowych.

 • My, jako Trenerzy finansowi również mamy dla Ciebie wiele wartościowych informacji. We wpisach blogowych często umieszczamy studium przypadków naszych Klientom. Możesz z nich wyciągać wnioski, aby w przyszłości nie popełniać tych samych błędów. 

 

Zarządzanie budżetem krótko i długoterminowo

 

Wyobraź sobie, że wybierasz się samochodem w długą podróż. Wiesz tylko tyle, że chcesz dojechać z punktu A do punktu B. Jedyne, o czym pomyślałaś/pomyślałeś przed rozpoczęciem podróży to kluczyki, aby odpalić samochód i nawigacja w telefonie, aby trafić na miejsce. Zabierasz kurtkę, wsiadasz do samochodu i jedziesz. W połowie drogi okazuje się, że skończyło Ci się paliwo, rozładował telefon i znajdujesz się na drodze pośród pól.

 

Nie ma w pobliżu stacji benzynowej ani żadnego domu. Nie masz możliwości zadzwonić po pomoc. Pozostaje Ci tylko czekać na cud, że za chwilę akurat w tym miejscu będzie przejeżdżać jakiś samochód. Możesz też iść wzdłuż drogi, licząc na to, że napotkasz pomoc i że nie zastanie Cię noc.

Czujesz strach i bezradność, a Twoje poczucie bezpieczeństwa nagle legło w gruzach. Przyznaj, ta historia wywołuje niezbyt przyjemne emocje. Ale chyba domyślasz się, w jakich sytuacjach w życiu można się poczuć w ten sam sposób? 

 

Kredyt i jego spłata chwilówkami. To właśnie droga o zmroku po pomoc. Niebezpieczna, niosąca za sobą ryzyko powstania zadłużenia, które stanie się niemożliwe do spłaty w wymaganym terminie. 

 

Krótko i długoterminowe zarządzanie budżetem to narzędzia, dzięki którym możesz uniknąć tego niebezpieczeństwa. W przypadku naszej historii długoterminowym działaniem byłoby stworzenie planu trasy i miejsc postoju na zatankowanie samochodu. Krótkoterminowym, ładowarka do telefonu, która w sytuacji kryzysu umożliwiłaby, chociaż wezwanie pomocy.

 

A teraz pisząc już całkowicie wprost. Długoterminowe zarządzanie budżetem uchroni Cię przed utratą środków do życia. Jeżeli skutecznie zaplanujesz wszystkie swoje wydatki, nie zaskoczą Cię żadne płatności. Natomiast krótkoterminowe planowanie finansów może przynieść ze sobą spore ryzyko, w wyniku którego stracisz bezpieczeństwo finansowe i poczucie kontroli nad życiem.

 

Jakie kompetencje powinien mieć trener edukacji finansowej?

 

Jeżeli wiesz już, że edukacja to kluczowa kwestia w zdobyciu kompetencji finansowych, czas skupić się na wyborze odpowiedniego jej źródła. Jak myślisz, jakie kompetencje powinien mieć idealny trener edukacji finansowej? Poniżej umieściliśmy kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę: 

 

 • Obszerna wiedza z zakresu finansów oraz umiejętność przekazania jej w prosty sposób.

 • Doświadczenie w bankowości i firmie ubezpieczeniowej (to bardzo ważny atut).

 • Empatia i zdolność motywowania innych.

 • Znajomość narzędzi i technologii oraz chęć do ciągłego rozwijania się

 • Utrzymanie wysokich standardów etycznych.

 

Mamy nadzieję, że i tym razem dostarczyliśmy Ci odpowiednią dawkę wiedzy, z którą będzie Ci łatwiej poruszać się w świecie finansów. A jeśli czujesz niedosyt i potrzebujesz wsparcia, wiesz, gdzie nas znaleźć. Powodzenia!

 

 

Podsumowanie

 

 1. Edukacja finansowa jest potrzebna, aby ustrzec się zadłużenia i lepiej zarządzać gotówką w portfelu.

 2. Każdy może nabyć kompetencje finansowe. Trenerzy finansowi to osoby, które Ci w tym pomogą.

 3. Krótkoterminowe zarządzenie budżetem niesie za sobą ryzyko utraty bezpieczeństwa finansowego i zadłużenia.

 4. Dobry Trener finansowy powinien być bardzo dobrze zorientowany w dziedzinie finansów. Powinien kierować się empatią, cierpliwością i dbać o dobro swojego Klienta.  

 

 

 

 

Źródła: 

https://media.ing.pl/informacje-prasowe/926/pr/819005/zdrowie-finansowe-polakow-najnowsze-wyniki-badania-ing

https://rf.gov.pl/2020/09/18/nieautoryzowane-transakcje-platnicze-analiza-rzecznika-finansowego/

 

Copyright © 2023 Organizer Zobowiązań sp. z o.o.  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  REGULAMIN

 

Organizer Zobowiązań Sp. z o.o. w Warszawie ul. Słomińskiego 17 lokal 18, 00-195 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0001025088, NIP: 5252947635, kapitał zakładowy: 50 000,00 zł w całości opłacony.