23 stycznia 2024

Fundusz awaryjny – dzięki niemu opłacisz nieoczekiwane wydatki 

Fundusz awaryjny, czyli zapas pieniędzy, które są przeznaczone na pokrycie nieoczekiwanych wydatków, nie musi być tylko marzeniem sennym. W artykule podpowiadamy co zrobić, aby zgromadzić oszczędności. Dzięki takim działaniom uchronisz się przed nagłą utratą dochodów.

 

Czego dowiesz się z artykułu?

 

  1. Co to jest fundusz awaryjny?

  2. Ile powinien wynosić fundusz awaryjny?

    Kluczowe cechy funduszu awaryjnego

  3. Dlaczego warto zadbać o fundusz awaryjny?

  4. Czym jest poduszka finansowa?

  5. Podsumowanie

 

Co to jest fundusz awaryjny?

 

Każda dziedzina życia wymaga jakiegoś planu lub strategii. Przestrzeń zawodowa, osobista, a także finansowa. Oczywiście podczas dokonywania wyborów można też się kierować tylko intuicją. Jednak w wyniku tego często dochodzi do rozczarowania i utraty kontroli.

Skąd o tym wiemy? Wielu naszych Klientów zmagało się z takim problemem. Dlatego dziś chcemy Wam opowiedzieć o jednej z metod, która pomoże zapanować nad niekontrolowanymi wydatkami.

 

Fundusz awaryjny w domowym budżecie to zaoszczędzone środki finansowe, które są przeznaczone na pokrycie niespodziewanych wydatków.

Ich głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak: utrata pracy, czy nagłe wydatki medyczne.

 

Taki fundusz to bardzo ważny element zarządzania finansami osobistymi. Gwarantuje stabilność w obliczu niespodziewanych wydarzeń. To środki, które są odłożone na czarną godzinę.

 

Wysokość funduszu awaryjnego może zależeć od indywidualnych potrzeb, polityki finansowej instytucji czy planu budżetowego osoby prywatnej.  

 

Ile powinien wynosić fundusz awaryjny?

 

Jeżeli zastanawiasz się, na czym warto się skupić podczas Tworzenia funduszu awaryjnego, tutaj znajdziesz odpowiedź. Poniżej wypunktowaliśmy dla Ciebie kilka kluczowych cech, o których warto pamiętać podczas tworzenia własnego funduszu awaryjnego.

 

Kluczowe cechy funduszu awaryjnego

 

  • Dostępność środków

Przechowuj odłożone środki na oddzielnym koncie oszczędnościowym. Tam będą bezpieczne, ale też łatwo dostępne.

 

  • Wysokość oszczędności

Fundusz awaryjny powinien wynosić na tyle dużo, aby suma wystarczyła Ci na pokrycie wydatków życiowych przynajmniej przez 3-6 miesięcy.

 

  • Czas budowania funduszu

To proces. Odkładaj regularnie niewielkie części dochodów. Takie oszczędzanie stopniowo zbuduje Twój fundusz awaryjny.

 

  • Zarządzanie gotówką

Zebrana gotówka powinna być używana wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. Nie wydawaj jej na planowane wydatki czy rozrywkę.

 

Dlaczego warto zadbać o fundusz awaryjny?

 

Jedna z naszych klientek (Marta) pracowała jako menedżer projektu w firmie technologicznej. Wynajmowała mieszkanie i samotnie wychowywała 8-letniego syna.

 

W maju 2023 roku firma, w której pracowała, zakończyła realizowany przez nią projekt, a do tego ogłosiła redukcję etatów z powodu spadku przychodów. Była jedną z osób, które straciły pracę. Choć otrzymała odprawę, wiedziała, że miną miesiące, zanim znajdzie pracę i znowu zacznie zarabiać.

 

Na szczęście Marta przygotowała się na taką sytuację. W jaki sposób? Już wiele lat temu zaczęła systematycznie gromadzić część swoich zarobków na fundusz awaryjny oraz wykupiła polisę ubezpieczeniową od utraty pracy.

 

Miesięczny koszt wydatków takich jak: czynsz za mieszkanie, rachunki, jedzenie i inne potrzeby opłacała z funduszu awaryjnego. Skupiła się na szukaniu nowej pracy, jednocześnie ograniczając niepotrzebne wydatki.

 

Ostatecznie zdecydowała się podjąć kursy doszkalające w zakresie zarządzania projektami i technologii cyfrowych, by zwiększyć swoje kompetencje i atrakcyjność na rynku pracy.

 

Ten przypadek pokazuje, jak ważne jest długoterminowe planowanie. Posiadanie oszczędności na wypadek nieprzewidzianych sytuacji to klucz do bezpieczeństwa. Utrata pracy, czy długotrwała choroba (pobyt w szpitalu) nie muszą wpływać na Twoje finanse. Pamiętaj o tym i działaj zgodnie z planem.

 

Czym jest poduszka finansowa?

 

Wielu Klientów pyta nas o to, co to  jest finansowa poduszka bezpieczeństwa i czym się różni od funduszu awaryjnego. Raz na zawsze rozwiewamy te wątpliwości. Obydwa pojęcia oznaczają dokładnie to samo. 

 

Zatem celem zarówno poduszki finansowej jak i funduszu awaryjnego jest ochrona przed niespodziewanymi trudnościami finansowymi oraz umożliwienie pokrycia podstawowych wydatków w przypadku utraty pracy, choroby czy innych sytuacji kryzysowych. Jeżeli chcesz założyć fundusz awaryjny, zoptymalizuj swoje wydatki i ciesz się swobodą zarządzania finansami.

 

 

Podsumowanie: 

  1. Fundusz awaryjny to w domowym budżecie zaoszczędzone środki finansowe, które możesz przeznaczyć na pokrycie niespodziewanych wydatków.

  2. Wysokość funduszu gwarancyjnego powinna wynosić tyle, aby zawarta suma wystarczyła Ci na pokrycie wydatków życiowych przynajmniej przez 3-6 miesięcy.

  3. Fundusz gwarancyjny da Ci bezpieczeństwo i swobodę w zarządzaniu gotówką w przypadku nieoczekiwanych wydatków.

  4. Poduszka finansowa i fundusz gwarancyjny to pojęcia, które znaczą dokładnie to samo. 

 

 

 

Kamil i Jakub 

Copyright © 2023 Organizer Zobowiązań sp. z o.o.  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  REGULAMIN

 

Organizer Zobowiązań Sp. z o.o. w Warszawie ul. Słomińskiego 17 lokal 18, 00-195 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0001025088, NIP: 5252947635, kapitał zakładowy: 50 000,00 zł w całości opłacony.