28 lutego 2024

Jak osiągać cele finansowe? Podpowiadamy

Wyznaczanie celów finansowych pomoże Ci zrozumieć, co chcesz osiągnąć i w jaki sposób to zrobić. Do zaplanowania działań możesz użyć na przykład mapy celów. A jeśli zastanawiasz, z jakimi przeszkodami wiąże się taka droga, przeczytaj nasz artykuł.

 

Czego dowiesz się z artykułu?

1. Cele finansowe, co to?

      1.1  Stwórz mapę celów

2. Jakie cele finansowe warto wyznaczać?

3. Jakie przeszkody możesz napotkać podczas planowania celów finansowych?

4. Podsumowanie

 

Cele finansowe, co to?

To, co w życiu często motywuje nas do działania, to perspektywa zdobycia wyznaczonego celu. Jeśli wiesz, co chcesz osiągnąć, zaczynasz widzieć kształt drogi, która doprowadzi Cię do wymarzonego miejsca. 

 

Planowanie celów pozwala również bardziej świadomie podejmować życiowe kroki. Niezależnie od tego, czy są to cele osobiste, zawodowe, czy finansowe, bardzo ważny jest plan i świadome wykorzystywanie narzędzi, które pozwolą Ci go zrealizować. 

 

W przypadku zdobywania celów finansowych warto wyznaczać cele krótko-; średnio-; lub długoterminowe, które są związane na przykład z oszczędzaniem, inwestowaniem, zarządzaniem długiem czy planowaniem emerytury. Wówczas jako firma, instytucja lub marka osobista osiągniesz rezultaty, które zaplanowałeś/zaplanowałaś w przestrzeni finansów.

 

Stwórz mapę celów

Jako Trenerzy Finansowi uważamy, że mapa celów finansowych to jedno z narzędzi, które pomoże Ci ustalić i zrealizować plany, a także stworzyć do tego wszystkiego strategię działania. Taką mapę można stworzyć w formie pisemnej lub graficznej. Należy na niej umieścić wszystkie ważne cele wraz ze strategią ich wykonania.

 

A jeśli sam/sama nie wiesz, jak się za to zabrać, z przyjemnością Ci pomożemy.

 

Jakie cele finansowe warto wyznaczać?

Wiemy, że to może zabrzmieć trochę przerażająco, ale przepis na idealny plan finansowy nie istnieje. Dlaczego? Bo każdy z nas i każda z nas ma inne priorytety i cele, te finansowe również. Zatem jeśli postanowisz dopasować cele finansowe do własnej sytuacji, to będzie strzał w dziesiątkę.

Istnieje kilka powszechnie rekomendowanych celów finansowych, które mogą być dobre dla każdego. Oto kilka przykładów:

 

Budżetowanie i kontrola wydatków: Ten cel polega na świadomym zarządzaniu finansami poprzez tworzenie budżetu, śledzenie wydatków i kontrolowanie swoich finansów, aby zapewnić sobie stabilność finansową.

 

Budowanie funduszu awaryjnego: To oszczędzanie określonej kwoty pieniędzy na nagłe wydatki lub kryzysy finansowe, takie jak utrata pracy czy nagła konieczność naprawy samochodu.

 

Spłata długów: W takim przypadku wyznaczasz plan spłaty wszelkich istniejących zadłużeń, takich jak kredyty studenckie, karty kredytowe czy inne zobowiązania finansowe.

 

Oszczędzanie na emeryturę: Polega na odkładaniu lub inwestowaniu pieniędzy, aby zapewnić sobie stabilną sytuację finansową po przejściu na emeryturę.

 

Inwestowanie: Wyznaczenie celów inwestycyjnych może Ci pomóc w budowaniu bogactwa i osiągnięciu długoterminowych celów finansowych, takich jak zakup domu czy edukacja dzieci.

 

Planowanie edukacji: Oszczędzanie na edukację własną lub swoich dzieci może być ważnym celem finansowym. Dzięki niemu zapewnisz sobie lub swoim bliskim lepsze szanse na przyszłość.

 

Zakup mieszkania/domu: Kolejnym celem może być oszczędzanie lub zdobywanie środków na zakup własnego miejsca zamieszkania.

 

Dobrowolne ubezpieczenia: Oszczędzanie na dodatkowe ubezpieczenia, takie jak ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie samochodu to dobry krok do osiągnięcia bezpieczeństwa i stabilności finansowej.

 

Wsparcie celów charytatywnych: Regularne wsparcie finansowe dla organizacji charytatywnych lub działań społecznych, to ważne cele. Dzięki nim pomożesz innym i sam/sama poczujesz się spełniony/spełniona.

 

Pamiętaj, że cele finansowe powinny być realistyczne, mierzalne i tak, jak już wspomnieliśmy, dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości każdej osoby. Ponadto regularne monitorowanie postępu w ich realizacji oraz dostosowywanie planu działania w razie potrzeby są kluczowe dla sukcesu w osiąganiu celów finansowych.

 

Jakie przeszkody możesz napotkać podczas planowania celów finansowych?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z edukacją finansową, to gratulujemy Ci, że już teraz dotarłeś/dotarłaś do tego miejsca. Jednocześnie informujemy, że za chwilę przeczytasz kilka praktycznych punktów, które przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. Dotyczą one najważniejszych przeszkód, które możesz napotkać podczas wyznaczania celów:

 

1. Brak planu działania

Bez planu działania trudno jest zrozumieć, jak dokładnie osiągnąć swoje cele finansowe. Brak wyraźnych kroków może prowadzić do dezorientacji. Bez planu działania łatwo możesz stracić czas i pieniądze na czynności, które nie przynoszą pożądanych wyników. W takim punkcie możesz się znaleźć, inwestując w nieodpowiednie instrumenty finansowe lub podejmowanie niepotrzebnego ryzyka.

 

2. Nieśledzenie postępów

Jeśli nie będziesz śledzić postępów w swoich działaniach, nie będziesz mieć punktu odniesienia. Nie wyciągniesz wniosków, przez co nie będziesz wiedzieć, czy to, co robisz, jest dobre, czy złe. Taki stan prowadzi do stagnacji i zatrzymania rozwoju inteligencji finansowej.

 

3. Brak analizy ryzyka

Bez analizy ryzyka możesz zaplanować swoje cele finansowe w nieracjonalny sposób. Zignorowanie potencjalnych zagrożeń może doprowadzić do określenia celów, które są niemożliwe do osiągnięcia lub bardzo trudne do zrealizowania.

 

4. Wyznaczenie mało precyzyjnych celów 

Takie postępowanie może doprowadzić do rozmycia właściwych działań, co w konsekwencji spowoduje brak uzyskania odpowiedniego celu.

 

 

 

Podsumowanie

  • Cele finansowe to konkretne osiągnięcia, które chce się zrealizować poprzez zarządzanie swoimi finansami.

  • Mapa celów finansowych pomoże Ci podjąć racjonalne decyzje, aby uzyskać wyznaczony cel i satysfakcję z jego osiągnięcia.

  • Aby wyznaczyć odpowiedni cel finansowy, musisz przemyśleć swoje indywidualne potrzeby i dowiedzieć się, co chcesz uzyskać.

  • Jednym z motywacji życiowych jest wyznaczenie sobie celu. Taka czynność nadaje również sens podejmowanym działaniom.

 

 

 

Kamil i Jakub

 

Copyright © 2023 Organizer Zobowiązań sp. z o.o.  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  REGULAMIN

 

Organizer Zobowiązań Sp. z o.o. w Warszawie ul. Słomińskiego 17 lokal 18, 00-195 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0001025088, NIP: 5252947635, kapitał zakładowy: 50 000,00 zł w całości opłacony.