16 stycznia 2024

Jak oszczędnie żyć? Krótki przewodnik

Z badania Krajowego Rejestru Długów wynika, że 40 proc. Polaków sięga po odłożoną gotówkę z powodu rosnących cen i kosztów utrzymania. Zatem jak oszczędnie żyć, aby utrzymać stabilną sytuację finansową? W artykule opisujemy sposoby na zachowanie oszczędności.

 

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek, że zostałaś lub zostałeś zmuszony do wydania dużej sumy gotówki, której zabrakło w Twoim portfelu? Jeśli tak to wiedz, że nie jesteś jedyny/jedna. Według badania KRD z 2023 roku ponad 24% przebadanych Polaków ma odłożone oszczędności w kwocie do 5 tysięcy złotych. Natomiast oszczędności o wysokości 5 a 20 tysięcy złotych ma zaledwie 17,4% osób.

 

Takie statystyki na pierwszy rzut oka nie budzą pozytywnych emocji. Jednak my, jako Trenerzy finansowi wiemy, że z oszczędzaniem mają też problemy osoby, które po prostu zarabiają więcej. Oznacza to, że dobrym sposobem na wprowadzenie zmian w tej przestrzeni będzie edukacja finansowa. 

 

Dlatego dzisiaj przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik, dzięki któremu dowiesz się, w jaki sposób oszczędzać, aby na koniec miesiąca nie musieć martwić się o brak gotówki w portfelu. 

 

Oto 8 kroków, dzięki którym zaczniesz oszczędnie żyć

 

  1. Budżetowanie to bardzo ważna kwestia, którą warto wykonać jako pierwszą podczas planowania wydatków. Na czym ono tak naprawdę polega? Już tłumaczymy. Chodzi o to, aby sporządzić miesięczny budżet, w którym zostaną uwzględnione Twoje przychody i wszystkie stałe wydatki. Na tym etapie dobrą praktyką jest również znalezienie obszarów, w których będziesz mógł/mogła dokonać cięć kosztów.

  2. Świadome zakupy – szukaj promocji, korzystaj z kuponów rabatowych i porównuj ceny produktów. To świetny sposób, aby zaoszczędzić. Sporządź listę przed wizytą w sklepie i trzymaj się jej, aby uniknąć impulsywnych zakupów. Zastanów się również, czy dany produkt jest Ci naprawdę potrzebny. 

  3. Przegląd subskrypcji – przejrzyj swoje subskrypcje internetowe, telewizyjne i inne, aby zidentyfikować te, które możesz anulować lub ograniczyć.

  4. Komunikacja – w tej kwestii rozważ korzystanie z transportu publicznego, hulajnogi lub roweru, aby zmniejszyć koszty paliwa i parkowania. Regularnie serwisuj swój samochód. Takie działanie zminimalizuje koszty napraw i zużycia paliwa.

  5. Energia – podczas zakupu urządzeń RTV i AGD, wybierz sprzęt o niższym zużyciu energii. Lodówki, pralki, kuchenki czy telewizory to urządzenia, które wbrew pozorom potrafią wygenerować spore zużycie energii w skali miesiąca. Dobrym sposobem na oszczędzanie w tej przestrzeni jest również wyłączanie urządzeń elektrycznych z kontaktów, gdy nie są używane.

  6. Używane zamiast nowych – zamiast kupować nowe przedmioty, rozważ zakup używanych. Wiele rzeczy, takich jak: ubrania, meble czy elektronika, można znaleźć w dobrym stanie za wiele niższą cenę.

  7. Porównuj ceny – przed zakupem porównuj ceny produktów. Możesz użyć aplikacji mobilnych lub stron internetowych, aby sprawdzić, gdzie dany produkt jest najtańszy.

  8. Zamienniki – szukaj tańszych zamienników dla produktów, których używasz. Czasami marka nie ma dużego wpływu na jakość, a tańsze opcje mogą znacząco obniżyć koszty.

 

 

Na dziś to już wszystkie nasze podpowiedzi. Mamy nadzieję, że uda Ci się zastosować, chociaż część z nich. Trzymamy za Ciebie kciuki i życzymy powodzenia. Jeśli jednak nadal czujesz, że potrzebujesz wsparcia w zakresie edukacji finansowej, napisz do nas. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania!  

 

 

Kamil i Jakub 

 

Copyright © 2023 Organizer Zobowiązań sp. z o.o.  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  REGULAMIN

 

Organizer Zobowiązań Sp. z o.o. w Warszawie ul. Słomińskiego 17 lokal 18, 00-195 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0001025088, NIP: 5252947635, kapitał zakładowy: 50 000,00 zł w całości opłacony.