28 stycznia 2024

Oddłużanie – usługa nie tylko dla firm

Zadłużenie może dotknąć każdego. Podobnie jest z oddłużaniem. To usługa, z której korzystają zarówno firmy jak i osoby prywatne. W artykule wyjaśniliśmy, czym tak naprawdę jest oddłużanie, jakie są jego etapy i dlaczego warto je wykonać, będąc osobą fizyczną.

 

 

Czego dowiesz się z artykułu?

  1. Na czym polega oddłużanie?
  2. Ile trwa proces oddłużania?
  3. Dla kogo jest oddłużanie?
  4. Etapy oddłużania dla osób fizycznych
  5. Dlaczego warto skorzystać z oddłużania?
  6. Podsumowanie 

 

Na czym polega oddłużanie?

 

Podczas zarządzania finansami osobistymi można wpaść w moment bezsilności, który jest związany z brakiem pomysłu na uporządkowanie własnych środków. Jak sobie poradzić z taką sytuacją? Jest kilka dobrych, sprawdzonych metod. My, jako Trenerzy finansowi dzisiaj opiszemy dla Ciebie jedno, konkretne, ale za to niezwykle skuteczne rozwiązanie.

 

Oddłużanie to proces, który ma na celu pomoc w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej. Może ona być spowodowana nadmierną ilością nieuregulowanych zobowiązań pieniężnych. 

 

Nasi Klienci doświadczają różnych zadłużeń. Niestety w niektórych przypadkach długi stają się tak wysokie, że Klient po prostu zaczyna mieć trudność z ich spłatą.  Często w takim momencie złapanie stabilności finansowej okazuje się nierealne. Zwłaszcza jeśli do zobowiązań dochodzą jeszcze bieżące wydatki.

 

Na szczęście przy procesie oddłużania można wdrożyć różne strategie. Dzięki nim formalność staje się dużo prostsza.

Renegocjacja warunków kredytów, konsolidacja długów, a także pomoc prawna w postaci np. ugody z wierzycielami. To trzy alternatywy, z których możesz skorzystać w przypadku oddłużania. Ale nie jedyne. Jest jeszcze doradztwo finansowe. Dzięki niemu zdobędziesz inny punkt widzenia i zyskasz pomysł na zarządzanie finansami.

 

Ile trwa proces oddłużania?

 

Każda sprawa jest indywidualna, a czas trwania procesu tak naprawdę zależy od stopnia jej skomplikowania. Jednak aby odpowiedzieć na to pytanie, uśrednimy dla Was tę liczbę. 

 

Zatem proces oddłużania w postaci restrukturyzacji może trwać od 18 do nawet 24 miesięcy. Oczywiście zdarzają się również sytuacje, kiedy wszystkie formalności przebiegają dużo szybciej. Na przykład w przypadku konsolidacji. Tutaj formalności trwają miesiąc lub maksymalnie kilka miesięcy. 

 

Dla kogo jest oddłużanie?

 

Na to pytanie mamy dla Ciebie bardzo prostą odpowiedź. Z oddłużania mogą skorzystać zarówno firmy, jak i osoby fizyczne. Formalność jest przeprowadzana wtedy, kiedy dłużnik nie jest już w stanie poradzić sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych. 

 

Pamiętaj, że oddłużanie osób fizycznych i firm nigdy nie przebiega zgodnie z utartym schematem. Dłużnicy konfrontują się z różnymi sytuacjami, a każda z nich wymaga indywidualnego podejścia. 

 

Jednak aby przybliżyć Ci kwestię przebiegu procesu oddłużania, przygotowaliśmy 7 punktów, w których znajdziesz najważniejsze informacje. 

 

Etapy oddłużania dla osób fizycznych

 

Zapoznaj się z etapami oddłużania dla osób fizycznych:

 

  • Analiza sytuacji finansowej 

Właśnie od takich działań zaczynamy. Dokładnie analizujemy sytuację finansową osoby, która jest zadłużona. Uwzględniamy przy tym jej wszystkie zobowiązania, dochody, wydatki oraz majątek. Naszym zdaniem taki etap pracy jest niezbędny do tego, aby zrozumieć pełny zakres problemu i opracować efektywny plan oddłużania.

 

  • Porada prawna i finansowa

Trenerzy finansowi lub prawnicy, którzy specjalizują się w prawie upadłościowym i restrukturyzacji długów, bez problemu pomogą Ci racjonalnie ocenić sytuację i opracować strategię wyjścia z problematycznej sytuacji.

 

  • Plan spłaty długów

Stworzenie realistycznego planu spłaty długów jest kluczowe. Taki plan powinien zawierać informacje na temat możliwości finansowych dłużnika i zakładać regularne spłaty w ustalonych terminach.

 

  • Konsolidacja długów

To przydatne działanie, które polega na połączeniu wielu długów w jeden kredyt, co ułatwia zarządzanie nim i ostateczną spłatę.

 

  • Negocjacje z wierzycielami

Często możliwe jest renegocjowanie warunków spłaty długów, takich jak: obniżenie wysokości rat, wydłużenie okresu spłaty, a czasem nawet umorzenie części zadłużenia. W niektórych przypadkach mediacja może być skutecznym narzędziem.

 

  • Monitoring i dostosowywanie planu

Po ustaleniu planu oddłużania ważne jest, aby regularnie monitorować postępy i dostosowywać plan w zależności od potrzeb.

 

  • Edukacja finansowa

To element procesu oddłużania, który jest szalenie istotny. Podobnie, jak edukacja finansowa. Dotyczy ona zarządzania budżetem domowym, oszczędzania, a także świadomego korzystania z produktów kredytowych.

W skrajnych przypadkach, kiedy długi są nie do pokonania, osoba fizyczna może rozważyć postępowanie upadłościowe. Jednak takie działanie to ostateczność i wiąże się z konsekwencjami finansowymi, a także prawnymi.

 

Dlaczego warto skorzystać z oddłużania?

 

Wsparcie. To pierwsza i bardzo ważna kwestia, dla której warto zdecydować się na przeprowadzenie procesu oddłużania. Dzięki specjalistycznemu wsparciu w zakresie finansów zyskasz pewność podczas podejmowanych decyzji. 

 

Oddłużanie osób prywatnych i firm to również sposób na wyjście ze spirali zadłużenia. 

 

Oczywiście, zanim podejmiesz decyzję o działaniu, sprawdź dokładnie, czy specjaliści, z których usług chcesz skorzystać, są rzetelni i skuteczni.

Takie osoby powinny mieć doświadczenie w negocjacjach z wierzycielami. Powinny również wiedzieć, jak skutecznie restrukturyzować długi. My jako Trenerzy finansowi mamy wieloletnie doświadczenie w przestrzeni finansów, dlatego dobrze wiemy, jak ważne są wyżej wymienione elementy dla sprawnego przebiegu formalności.

 

Podczas wyboru specjalisty zwróć też uwagę na to, że nie wszystkie firmy, które oferują usługi oddłużania, działają etycznie. W takim przypadku ważne jest, aby przed rozpoczęciem współpracy dokładnie sprawdzić wiarygodność i opinię danej firmy.

 

Pamiętaj, że skorzystanie z konsultacji ze specjalistą pomoże Ci w łatwy sposób przekalkulować własne wydatki i rozłożyć ich spłatę w czasie. Wiemy, że proces oddłużania przeprowadzany na tzw. własną rękę kosztuje dużo stresu i często trwa długo. 

 

Jednak z profesjonalną pomocą z całą pewnością skrócisz ten czas i zyskasz wsparcie. Jest ono nieocenione w sytuacjach kryzysu. 

Dzięki zaplanowanym działaniom wyjście z długów jest całkowicie możliwe, a kolejna pożyczka lub chwilówka wcale nie jest dobrym rozwiązaniem.

 

Podsumowanie:

  • Oddłużanie to proces, który ma pomóc w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej. Może być przeprowadzany przy wykorzystaniu różnych strategii, takich jak: renegocjacja warunków kredytów, konsolidacja długów, a także pomoc prawna.

  • Proces oddłużania może być przeprowadzany zarówno dla firm, jak i osób fizycznych.

  • Dzięki oddłużaniu zyskasz: wsparcie eksperckie, a także szybkość i skuteczność przeprowadzenia formalności.

  • Oddłużanie zaczyna się od analizy finansowej osoby zadłużonej. Nieodłącznym elementem procesu oddłużania jest edukacja finansowa. 

 

 

Kamil i Jakub

 

Copyright © 2023 Organizer Zobowiązań sp. z o.o.  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  REGULAMIN

 

Organizer Zobowiązań Sp. z o.o. w Warszawie ul. Słomińskiego 17 lokal 18, 00-195 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0001025088, NIP: 5252947635, kapitał zakładowy: 50 000,00 zł w całości opłacony.