12 lutego 2024

Planowanie finansowe – co to jest i jak to robić?

Czym jest planowanie finansowe? Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie krótki, ale praktyczny poradnik, w którym znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Jak skutecznie zaplanować wydatki, po co to robić i co dzięki temu można zyskać? O wszystkich tych rzeczach przeczytasz w naszym artykule. 

 

Czego dowiesz się z artykułu?

 1. Co to jest planowanie finansowe?

 2. Jak zaplanować swoje wydatki?

 3. Co zyskasz dzięki planowaniu finansowemu?

 4. Podsumowanie

 

Co to jest planowanie finansowe?

 

Czujesz się zagubiony lub zagubiona podczas obliczania w połowie miesiąca, ile środków na koncie pozostało do kolejnej wypłaty i na co w pierwszej kolejności wydać gotówkę? Włos się jeży na głowie na samą myśl o tym, że zamiast 2 dni do kolejnej wypłaty pozostały jeszcze 2 tygodnie. Uczucie zaskoczenia nie jest przyjemną emocją, zwłaszcza jeżeli dotyczy ono Twojego poczucia bezpieczeństwa.

 

W takich sytuacjach w głowie pojawia się pytanie: co mogłam, albo co mogłem zrobić inaczej, aby nie musieć teraz się tak czuć?

Podczas spotkań nasi Klienci często opowiadają nam takie historie. Zawsze wtedy doradzamy im, że aby wyeliminować stresowe sytuacje, w pierwszej kolejności należy zacząć planować swoje wydatki. Cóż wtedy może Cię zaskoczyć? 

 

Mówi się, że szewc w dziurawych butach chodzi, ale w przestrzeni finansów my, jako Trenerzy finansowi i przedsiębiorcy, zawsze planujemy każdy miesiąc pod względem wydatków i nie wyobrażamy sobie tego nie robić. To prędzej czy później mogłoby doprowadzić do “apokalipsy” i zamknięcia Organizera Zobowiązań. 

 

Jeżeli zastanawiasz się, czym tak naprawdę jest planowanie finansowe, za chwilę rozwiejemy Twoją wątpliwość. Jest to proces określania celów finansowych i opracowywania strategii, które pomogą Ci je osiągnąć. Takie działania można wykonać samodzielnie, ale można też je zlecić specjalistom.

 

Jeśli Twoje zobowiązania są tak spiętrzone, że nie jesteś w stanie sobie z nimi poradzić, przyjdź do nas po konsultację. To żaden wstyd. Wielu Klientów uzyskało już od nas pomoc i wsparcie. Pomożemy również i Tobie.

 

Jak zaplanować swoje wydatki?

 

Jako Trenerzy finansowi do planowania wydatków podchodzimy bardzo kompleksowo. Z niżej wymienionych punktów dowiesz się, w jaki sposób przeprowadzamy analizę i plan finansowy dla naszych Klientów. Jeżeli zdecydujesz się na spotkanie z nami, najprawdopodobniej przebiegnie ono w następujący sposób:

 

 • W pierwszej kolejności zapytamy Cię o wysokość Twoich przychodów, wydatków i o to, czy masz już jakieś polisy ubezpieczeniowe lub zobowiązania kredytowe.

 • Potem przeprowadzimy z Tobą wywiad na temat Twojego podejścia do pieniędzy, ale też na temat Twoich nawyków i celów finansowych.

 • Kolejno przeprowadzimy dla Ciebie analizę zobowiązań i polis ubezpieczeniowych.

 • Opracujemy plan finansowy. 

 • A na końcu wdrożymy go w życie i będziemy monitorować.

 

Takie spotkanie nie trwa długo. Zawsze dbamy o dobrą atmosferę i komfortowe samopoczucie naszych Klientów. Te 5 wymienionych kroków to droga do osiągnięcia stabilności finansowej i odzyskania kontroli nad własnym budżetem.

 

Co zyskasz dzięki planowaniu finansowemu?

 

To całkiem możliwe, że jeśli dotarłeś albo dotarłaś do tej części artykułu, jesteś dość mocno zainteresowany/zainteresowana dokonaniem zmian w swoim życiu. Słusznie, planowanie finansów to działanie, które na pewno wiele wniesie do Twojej codzienności. Pewność siebie, spokój, poczucie sprawczości, równowaga życiowa. To ważne aspekty, dzięki którym zmienisz swoje postrzeganie rzeczywistości.

 

Dzięki planowaniu finansów spokojnie określisz swoje cele i będziesz mógł/mogła oszacować kiedy je osiągniesz. Takie działania pomogą Ci też podjąć decyzję o inwestycjach. Ile zainwestować i jakie ryzyko tych inwestycji jesteś w stanie ponieść. 

 

Poza tym, jeśli masz długi, monitorując je i kontrolując zobowiązania, unikniesz problemów związanych z jeszcze większym zadłużeniem. Spokój umysłu i równowaga. Znając swoją sytuację finansową i mając spójny plan, zyskasz pewność, że podjęte działania prowadzą do osiągnięcia założonych celów.

 

Podsumowanie:

 1. Planowanie finansowe to proces określania celów finansowych i opracowywania strategii, które pomogą Ci je osiągnąć.

 2. Jako Trenerzy finansowi z przyjemnością pomożemy Ci stworzyć plan finansowy, dopasowany do Twoich potrzeb.

 3. Dzięki planowaniu finansowemu możesz zyskać spokój umysłu i równowagę życiową. Unikniesz niepewności związanej z finansami i zdobędziesz założone cele.

 4. Dokonanie zmian w zarządzaniu budżetem prowadzi do poprawy komfortu życia.

 

 

 

Kamil i Jakub

Copyright © 2023 Organizer Zobowiązań sp. z o.o.  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  REGULAMIN

 

Organizer Zobowiązań Sp. z o.o. w Warszawie ul. Słomińskiego 17 lokal 18, 00-195 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0001025088, NIP: 5252947635, kapitał zakładowy: 50 000,00 zł w całości opłacony.