02 stycznia 2024

Postanowienie noworoczne - zaplanuj dobrze swoje wydatki!

Po wydatkach świąteczno-noworocznych wiele osób na wszelki wypadek nie sprawdza stanu konta, licząc, że jakimś cudem, niczym u braci Grimm stoliczek sam się nakryje. My odradzamy tego typu strategie na przeczekanie. I mamy dla Was propozycję na bardzo praktyczne postanowienie noworoczne: zaplanuj dobrze swoje wydatki. 

 

Tym bardziej, że ceny paliw wciąż mogą powalać, a rachunki za prąd w nowym roku, mimo, że rząd przedłużył taryfy ochronne, wciąż drenują nasze portfele. My w Organizerze Zobowiązań także to odczuwamy w naszych portfelach. Dlatego nieustanie sami sobie powtarzamy: zaplanuj dobrze swoje wydatki. A Was zachęcamy by stało się to Waszym postanowieniem noworocznym!
 

Od czego zacząć dobre planowanie swoich wydatków?

 

Na początek utwórz fundusz awaryjny. Czyli wygospodaruj zawczasu w swoim budżecie środki na nieprzewidziane wydatki (np. naprawa samochodu, nagła wizyta u dentysty) ale też takie, które jesteś w stanie przewidzieć np. ubezpieczenie samochodu. To zwykle spore obciążenie dla budżetu - warto się na nie wcześniej przygotować.

 

Twórz plany krótko, średnio i długoterminowe

 

Kolejnym elementem zaplanowania dobrze swoich wydatków powinno być tworzenie planów w różnej perspektywie. Opracuj cele finansowe w krótkiej, średniej i długiej perspektywie. Krótka perspektywa dotyczy kilku miesięcy, do roku, średnia może dotyczyć planów wymiany samochodu, a długo planowania studiów dla dzieci, która na razie chodzą do przedszkola. Zacznij odkładać pieniądze na realizację założonych celów.

 

Zaplanuj dobrze swoje wydatki... unikając długów

 

Staraj się unikać zadłużania się na cele konsumpcyjne. W razie potrzeby, skonsoliduj swoje  długi i opracuj plan ich spłaty. W tym my, jako trenerzy finansowi możemy Ci pomóc. O tym jak to robić dowiesz się z naszych kolejnych publikacji. Tutaj napiszemy tylko, że możemy Ci pomóc wygenerować spore oszczędności w ramach obecnych zobowiązań finansowych (np.obniżyć raty kredytów czy składek na ubezpieczenie).

 

Dostosuj wydatki do swojego wynagrodzenia

 

Postaraj się planując budżet, zawsze odnosić swoje wydatki do podstawowego wynagrodzenia. Podstawowe wynagrodzenie to środki, które co miesiąc wpływają na Twoje konto. Jeśli są one różne (np. kiedy Twoje wynagrodzenie zależy od wyników), uśrednij wpływy z ostatnich dwunastu miesięcy. Wszystkie inne wpływy, jak premia, zwrot podatku, zyski z inwestycji, spadki, darowizny itp. traktuj jako dodatkowe pieniądze, które możesz przeznaczyć na inwestycje, fundusz awaryjny albo nadpłatę długów.

 

Zabezpiecz się na wypadek

 

Zaplanowanie dobrze swoich wydatków ściśle wiąże się z przewidywaniem przyszłości. I nie, nie zachęcamy Cię do wróżenia z fusów ani do czarnowidztwa. Ale zawsze dobrze jest być zabezpieczonym na wypadek nieoczekiwanych okoliczności, np. pobytu w szpitalu albo utraty pracy. Zadbaj o to by mieć środki na spłatę zobowiązań w takich właśnie sytuacjach.

 

Zaplanuj dobrze swoje wydatki w siedmiu krokach

 

Krok 1.  Sporządź listę dochodów. Dokładnie określ swoje źródła dochodów, takie jak pensja, dodatki, zyski z inwestycji.

Krok 2. Określ miesięczne wydatki. Stwórz listę wszystkich swoich stałych zobowiązań, jak rachunki, opłaty za mieszkanie, raty kredytów, ubezpieczenia, jedzenie, rozrywka, edukacja...

Krok 3. Skategoryzuj wydatki. Podziel wydatki na kategorie takie, jak mieszkanie, jedzenie, transport, rozrywka, oszczędzanie, spłata długów.

Krok 4. Określ budżet na każdą kategorię. Dla każdej kategorii określ, ile możesz przeznaczyć na nią pieniędzy każdego miesiąca. Upewnij się, że twój łączny budżet na wydatki nie przekracza twojego miesięcznego dochodu.

Krok 5.  Zarządzaj długiem. Trzymaj długi pod kontrolą. Spłacaj kredyty oraz karty kredytowe zgodnie z harmonogramem. W razie potrzeby, skonsoliduj długi i opracuj plan spłaty.

Krok 6. Monitoruj i dostosowuj swoje wydatki. Porównuj je do swojego budżetu. Bądź elastyczny. Jeśli sytuacja życiowa się zmienia (np. narodziny dziecka, awaria samochodu), dostosuj do niej budżet. Jeśli okaże się, że go przekraczasz w jednej kategorii, zastanów się, czy możesz ograniczyć go w innej.

Krok 7. Oszczędzaj. Wygospodaruj część dochodów na oszczędności, nawet jeśli może to być tylko niewielka suma. Kluczowe jest abyś robił to regularnie. Stwórz fundusz awaryjny, o którym już wspominałem.

 

To wcale nie jest takie trudne. Najtrudniej jest zacząć. Sięgnąć po kartkę, długopis albo jedną z wielu aplikacji, które pomagają zaplanować dobrze swoje wydatki. Powodzenia! A jeśli chciałby się w tej sprawie skonsultować, zapraszamy do kontaktu!

 

Kamil Bednarek

Jakub Mazur 

Copyright © 2023 Organizer Zobowiązań sp. z o.o.  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  REGULAMIN

 

Organizer Zobowiązań Sp. z o.o. w Warszawie ul. Słomińskiego 17 lokal 18, 00-195 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0001025088, NIP: 5252947635, kapitał zakładowy: 50 000,00 zł w całości opłacony.