05 lutego 2024

Składki ubezpieczeniowe a styl życia, nie szukaj kompromisów

Składki ubezpieczeniowe, a raczej ich wysokość zależy od wielu kwestii, między innymi od Twojego stylu życia. Koszty ubezpieczeń często są dopasowane do indywidualnych potrzeb i ryzyka ubezpieczającego, na które jest narażony na co dzień. Na szczęście istnieją sposoby, aby skutecznie obniżyć takie płatności.

 

 

 1. Co to są składki ubezpieczeniowe?

  1.1 Składki ubezpieczeniowe a styl życia

 2. Rodzaje składek ubezpieczeniowych

  2.1 Ubezpieczenie na życie

  2.2 Ubezpieczenie samochodu

  2.3 Ubezpieczenie od utraty pracy

 3. Jak obniżyć składki ubezpieczeniowe?

 4. Podsumowanie

 

 

Co to są składki ubezpieczeniowe?

Wielu z nas i wiele z nas wybiega w przyszłość, chcąc zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przed kryzysowymi sytuacjami. Niektórzy lokują kapitał w nieruchomościach, inni kupują akcje, albo inwestują w złoto, a jeszcze inni w sztukę. To wartości materialne, które z ekonomicznego punktu widzenia są bardzo istotne. 

 

Ale jest jeszcze inna przestrzeń. Obejmuje ona sferę zdrowia i życia. Mimo że takich rzeczy nie można kupić, w ramach zabezpieczenia finansowego siebie i swoich bliskich można posiadać polisę ubezpieczeniową.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z takiej polisy, musisz się spotkać z ubezpieczycielem. Podczas rozmowy określ, na jaką kwotę chcesz się ubezpieczyć i zgodnie z jakim zakresem (np. ubezpieczenie na wypadek śmierci czy pobyt w szpitalu). Zasada opłacania składek polisy jest podobna do zasad działania kredytu. Co miesiąc opłacasz konkretną kwotę, tyle że nie jest to rata, a po prostu składka.

 

Składki ubezpieczeniowe a styl życia

 

Jest wiele czynników, które wpływają na wysokość składek ubezpieczeniowych. Na przykład: zakres ochrony, którą obejmuje polisa, suma ubezpieczenia, rodzaj polisy (możesz wybrać grupową lub indywidualną), lub częstotliwość opłacanych składek. 

 

Jednak wysokość opłaty może również zależeć od Twojego stylu życia. Wiemy, że ta wiadomość brzmi trochę irracjonalnie, ale to fakt. Jeżeli wykonujesz ryzykowną pracę, albo masz hobby, które naraża Cię na niebezpieczeństwo, kupując polisę, będziesz musiał/musiała za nie dopłacić.

 

Jakie zawody są narażone na ryzyko? 

 

Na przykład górnik. Upadek z wysokości, obecność siarkowodoru, pyłu lub metanu, to nieodłączne elementy pracy, z którymi związana jest taka profesja. Kolejne zagrożenia czekają na przykład pracowników socjalnych, którzy pracują z ramienia opieki społecznej. Ze względu na specyfikę zawodu osoby, które wykonują ten zawód, niejednokrotnie mogą być świadkami rodzinnej awantury, podczas której może dojść do rękoczynów.

 

Z ryzykiem zawodowym związani są również pielęgniarze i pielęgniarki. Podczas wykonywania pracy mogą się zarazić wirusem HIV lub WZW. Takich profesji jest naprawdę wiele, moglibyśmy je wymieniać w nieskończoność. 

 

Jednak możesz być spokojny/spokojna. Istnieją dobre sposoby na to, aby skutecznie zbić wysokość składek ubezpieczeniowych. Nie musisz rezygnować z pasji lub wymarzonej pracy. O tym, jak obniżyć wysokość składek ubezpieczeniowych opowiemy w dalszej części artykułu.

 

Rodzaje składek ubezpieczeniowych

 

Poczucia bezpieczeństwa to według teorii Abrahama Maslowa jedna z podstawowych potrzeb, dzięki której możemy realizować cele. To stan, który jest pożądany przez każdego człowieka. Dlatego warto o nie zadbać w wielu przestrzeniach życia. Ubezpieczenie jest elementem, który może Ci w tym pomóc. 

 

Na rynku istnieją różne rodzaje polis ubezpieczeniowych. My w artykule wymieniliśmy dla Ciebie 3, które naszym zdaniem są najważniejsze.

 

Ubezpieczenie na życie

 

Zadaniem takiej polisy jest zabezpieczenie finansowe na określoną kwotę w sytuacji, gdy dojdzie do śmierci osoby ubezpieczonej. Jeżeli taka sytuacja nastąpi, ubezpieczyciel wypłaca pieniądze z polisy osobom, które zostały wskazane w umowie lub najbliższym, którzy są uprawnieni do dziedziczenia po zmarłym.


Ubezpieczenie na życie może chronić na wypadek śmierci, ale też w sytuacjach takich jak:

 

 • zdiagnozowanie nowotworu złośliwego,
 • operacja chirurgiczna,
 • uraz ciała,
 • poważna choroba,
 • hospitalizacja,
 • uszczerbek na zdrowiu,
 • niezdolność do pracy.

 

Oczywiście poza ubezpieczeniem na życie istnieją również: ubezpieczenia zdrowotne, ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie wypadkowe. Rodzajów ubezpieczeń jest naprawdę bardzo dużo. To od Ciebie zależy, na którą ostatecznie się zdecydujesz.

 

Ubezpieczenie samochodu

 

Ubezpieczenie samochodu to forma ochrony ubezpieczeniowej, która zapewnia odszkodowanie w przypadku szkody lub straty związanej z użytkowaniem pojazdu. Takie ubezpieczenie może obejmować różne rodzaje ochrony, na przykład: OC (odpowiedzialność cywilna), AC (ubezpieczenie od szkód osobowych), NNW (Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków). Więcej na temat ubezpieczenia samochodu przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie samochodu – Jak je wybrać?

 

Ubezpieczenie od utraty pracy

 

Dzięki takiemu ubezpieczeniu zyskasz ochronę finansową w przypadku utraty pracy. Twój szef jako przedsiębiorca może kierować się wyłącznie kwestiami ekonomicznymi. Zatem nagłe zwolnienie grupowe, redukcja zatrudnienia, (której oczywiście Ci nie życzymy) to kwestie, w których zawsze warto mieć z tyłu głowy plan B. Dzięki niemu poczujesz się po prostu bezpiecznie.

 

Jak obniżyć składki ubezpieczeniowe? 

 

Jedną ze skutecznych metod, dzięki której łatwo obniżysz wysokość składki ubezpieczeniowe, jest skorzystanie z usług Trenerów finansowych. 

My mamy dla Ciebie dzisiaj kilka podpowiedzi w tej kwestii. Umieściliśmy je w poniższych punktach:

 

1. Regularne porównywanie ofert różnych ubezpieczycieli jest jednym z najlepszych sposobów na znalezienie najkorzystniejszej wysokości składki.

2. Jeśli jesteś długoletnim Klientem/Klientką lub posiadasz wiele polis u jednego ubezpieczyciela, możesz próbować negocjować lepsze warunki ubezpieczenia.

3. Wybór wyższej kwoty franszyzy (kwoty, którą pokrywasz z własnej kieszeni w przypadku szkody) może znacząco obniżyć wysokość składki ubezpieczeniowej.

4. Twoje okoliczności życiowe mogą się zmieniać, a co za tym idzie – potrzeby ubezpieczeniowe również. Przeglądaj swoje polisy, aby upewnić się, że nie płacisz za coś, czego już nie potrzebujesz.

5. W przypadku ubezpieczeń na dom instalacja systemów alarmowych lub inne środki bezpieczeństwa mogą obniżyć składki.

6. Skorzystaj z dostępnych zniżek, np. za bezszkodową jazdę, zabezpieczenia antykradzieżowe w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych.

7. Często ubezpieczyciele oferują niższe stawki za polisy opłacane w jednorazowej rocznej wpłacie, zamiast miesięcznych rat.

8.  Dla niektórych typów ubezpieczeń, takich jak komunikacyjne czy zdrowotne, utrzymanie dobrego profilu ryzyka (np. brak wypadków, zdrowy tryb życia) może przyczynić się do niższych składek.

9. Zakup pakietów ubezpieczeń (np. domu i auta u tego samego ubezpieczyciela) może również uprawniać do dodatkowych zniżek.

10. Upewnij się, że suma ubezpieczenia nie jest wyższa niż rzeczywista wartość chronionego mienia. Przepłacanie za nadmierną ochronę nie jest ekonomiczne.

 

Każdy przypadek jest indywidualny, strategia może różnić się skutecznością w zależności od typu ubezpieczenia i indywidualnych okoliczności. Regularne przeglądanie i dostosowywanie polisy ubezpieczeniowej do bieżących potrzeb i sytuacji życiowej jest kluczowe, pamiętaj o tym. 

A teraz podzielimy się z Tobą pewną historią. Dotyczy ona Klienta, z którym ostatnio współpracowaliśmy.

 

Nasz Klient, Paweł za ubezpiecznie komunikacyjne (OC+AC) swojego 10-letniego samochodu płacił rocznie 2 000 zł. W ciągu ostatnich kilku lat nie miał żadnych wypadków ani szkód komunikacyjnych.

 

To dość duża suma. Dlatego, aby obniżyć wysokość tej opłaty, zaproponowaliśmy mu następujące działania:

 

1. Porównanie ofert

Porównaliśmy oferty ubezpieczenia komunikacyjnego u różnych firm ubezpieczeniowych.

2. Zwiększenie franszyzy

Dzięki porównaniu ofert Paweł zdecydował się na zwiększenie franszyzy z 500 zł do 1000 zł, co obniżyło jego roczną składkę.

3. Zmniejszenie zakresu ochrony

Zrezygnował też z AC oraz Assistance poza granicami Polski, ponieważ uznał, że tym samochodem nie będzie już wybierał się w podróż poza kraj.

4. Skorzystanie ze zniżek za bezszkodową jazdę 

Uzyskaliśmy również dla Pawła maksymalną zniżkę za bezszkodową jazdę.

5. Dodatkowa polisa w tej samej firmie 

Sprawdziliśmy też korzyści ze skorzystania z dodatkowego ubezpieczenia, w tym przypadku mieszkania. 

 

Co się wydarzyło dalej?

 

Dzięki wszystkim działaniom, które wymieniliśmy powyżej, ostatecznie Paweł był w stanie obniżyć swoją roczną składkę ubezpieczeniową z 2 000 zł do około 1 400 zł, oszczędzając 600 zł rocznie. Zachował również przy tym odpowiedni poziom ochrony polisy.

 

Podsumowanie:

 • Składki ubezpieczeniowe, to regularne opłaty, które jako ubezpieczający lub ubezpieczająca uiszczasz ubezpieczycielowi w zamian za ochronę finansową i świadczenia związane z umową.

 • W artykule wymieniliśmy 3 kluczowe przykłady ubezpieczeń, które w znaczny sposób wpłyną na Twoje poczucie bezpieczeństwa.

 • Jeżeli chcesz obniżyć swoje składki ubezpieczeniowe, bardzo dobrą opcją będzie skorzystanie z doradztwa Trenerów finansowych.

 • Jeżeli jesteś zatrudniona/zatrudniony na umowę o pracę, składkę od wynagrodzenia odprowadza za Ciebie pracodawca. Są to koszty za ubezpieczenie: emerytalne, rentowe i chorobowe.

 

 

Kamil i Jakub 

Copyright © 2023 Organizer Zobowiązań sp. z o.o.  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  REGULAMIN

 

Organizer Zobowiązań Sp. z o.o. w Warszawie ul. Słomińskiego 17 lokal 18, 00-195 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0001025088, NIP: 5252947635, kapitał zakładowy: 50 000,00 zł w całości opłacony.