30 stycznia 2024

Ubezpieczenie samochodu – Jak je wybrać?

Ubezpieczenie samochodu wpływa na bezpieczeństwo finansowe. Co jeszcze zyskasz dzięki odpowiedniej polisie? Jak dobrać najlepszy zakres ubezpieczenia? Czy warto zdecydować się na najtańszą opcję i od czego w ogóle zacząć poszukiwania? O tym i o kilku innych kwestiach przeczytasz w naszym artykule.

 

Czego dowiesz się z artykułu?

  1. Co daje zakup ubezpieczenia samochodu?

    1.1 Ubezpieczenie samochodu a bezpieczeństwo finansowe

  2. Jak wybrać ubezpieczenie samochodu?

    2.1 Tańsza polisa z benefitem – przypadek z życia wzięty
  3. Czy warto wybrać najtańsze ubezpieczenie pojazdu?

  4. Od czego zależy cena polisy?

  5. Podsumowanie

 

Co daje zakup ubezpieczenia samochodu?

 

Zastanawiałeś się albo może zastanawiałaś się kiedykolwiek, co tak naprawdę daje Ci poczucie bezpieczeństwa finansowego? Czy aby na pewno dobrze rozumiesz swoje potrzeby w tej przestrzeni? Ten wpis rozpoczynamy od pytania, na które wiele osób nie potrafi sobie odpowiedzieć. A jest ono bardzo ważne. Dlaczego?

 

Ponieważ bezpieczeństwo finansowe to nie tylko zarabianie wystarczającej ilości pieniędzy, aby pokryć miesięczne wydatki. To przede wszystkim umiejętne dysponowanie gotówką w każdej przestrzeni życia, która daje nam poczucie bezpieczeństwa. 

 

Żyjemy w czasach, w których perspektywa przemieszczania się bez samochodu wydaje się być wręcz niemożliwa. Na pewno dobrze znasz sytuację, w której zepsuty samochód krzyżuje wszystkie obowiązki zaplanowane do wykonania w ciągu dnia. Dlatego w życiu codziennym to element, od którego zależy naprawdę bardzo wiele.  Warto zadbać o jego ubezpieczenie. 

 

Odpowiednia polisa ubezpieczeniowa samochodu może mieć znaczący wpływ zarówno na Twoje finanse, jak i poczucie bezpieczeństwa. 

 

Ubezpieczenie samochodu a bezpieczeństwo finansowe

 

Ochrona przed nieprzewidzianymi wydatkami to kwestia, za którą bardzo cenimy polisy ubezpieczeniowe. W życiu codziennym oczywiście uwielbiamy niespodzianki, ale może nie do końca te, które dotyczą dodatkowych płatności. A inwestując w ubezpieczenie samochodu, zyskujesz zabezpieczenie przed kosztami naprawy. Co więcej, w ramach polisy możesz również dostać samochód zastępczy. 

 

Niezależnie od tego, czy skradziono Twój pojazd, czy doszło do pożaru, wypadku lub innych sytuacji losowych, będziesz zabezpieczony/zabezpieczona przed taką sytuacją. Jeżeli jednak nie zapewnisz sobie ubezpieczenia, jest szansa, że wyżej wymienione wydatki znacząco wpłyną na Twój budżet.

 

Jak wybrać ubezpieczenie samochodu?

 

Jeśli zdecydowałeś/zdecydowałaś się na inwestycję w polisę ubezpieczeniową, na pewno zastanawiasz się jak dobrać tą odpowiednią. To nie jest takie trudne. W większości krajów są dostępne dwa główne typy ubezpieczenia: OC (Odpowiedzialność Cywilna) i AC (Autocasco). OC jest obowiązkowe i pokrywa szkody wyrządzone innym osobom lub pojazdom, natomiast AC jest dobrowolne i zapewnia ochronę pojazdu przed uszkodzeniami czy kradzieżą.

 

Poniżej dla ułatwienia wypunktowaliśmy dla Ciebie kilka ważnych informacji. Dzięki nim wybór polisy będzie dużo prostszy:

 

1. Indywidualne potrzeby 

Zastanów się, jak często jeździsz i jaki jest stan Twojego pojazdu, a także jakie są Twoje możliwości finansowe. Dlaczego to jest istotne? Ponieważ dla drogich samochodów zaleca się wykupienie pełnego ubezpieczenie AC. Natomiast dla starszych modeli może wystarczyć podstawowe OC. Indywidualne potrzeby będą miały wpływ na rodzaj i zakres ubezpieczenia.

 

2. Rodzaje ubezpieczenia

  • OC (Odpowiedzialność Cywilna). To obowiązkowe ubezpieczenie, które pokrywa szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu.

  • AC (Autocasco). Jest to dobrowolne ubezpieczenie, które pokrywa szkody własne, np. w wyniku kolizji, kradzieży.

  • Assistance, taki pakiet zapewnia pomoc drogową w razie awarii lub wypadku.

  • NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków). Taki pakiet oferuje odszkodowanie w przypadku uszkodzeń ciała lub śmierci kierowcy i pasażerów.

 

3. Wyłączenia i ograniczenia

Każda polisa ma swoje wyłączenia i ograniczenia. Upewnij się, że rozumiesz, co nie jest objęte polisą, aby uniknąć niespodzianek w przypadku szkody.

 

4. Opinie i reputacja ubezpieczyciela

Sprawdź opinie o ubezpieczycielu i jego historię wypłacalności. Doświadczenia innych kierowców mogą być ważnym wskaźnikiem.

 

5. Proces zgłaszania szkody

Upewnij się, że wiesz, jak zgłosić szkodę i jak przebiega proces likwidacji szkody w wybranej firmie ubezpieczeniowej.

 

6. Porównanie ofert

Porównaj ceny i zakres ochrony w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Skorzystaj z porównywarek ubezpieczeń online lub skonsultuj się z agentem ubezpieczeniowym.

 

7. Negocjacja warunków

Pamiętaj, że warunki ubezpieczenia podlegają negocjacjom. Dzięki nim możesz uzyskać lepsze warunki.

 

8. Przegląd i aktualizacja polis

Twoje potrzeby mogą się zmieniać, dlatego regularnie przeglądaj i aktualizuj swoje ubezpieczenie, aby upewnić się, że nadal odpowiada ono Twoim potrzebom.

 

Jeżeli chcesz kupić ubezpieczenie pojazdu, zastanów się, czy wybrać OC i AC, czy może tylko jedną z dwóch opcji. W takim wyborze chętnie pomogą Ci Trenerzy finansowi tacy jak my: Kuba i Kamil. Z przyjemnością wyjaśnimy kwestie, co do których masz jakiekolwiek wątpliwości.

 

Tańsza polisa z benefitem – przypadek z życia wzięty

 

Z czym Ci się kojarzy słowo “benefit pracowniczy”? Zgadnijmy, czy masz na myśli owocowe czwartki lub kartę, która umożliwia wielokrotne korzystanie z obiektów sportowych?

 

Jeśli tak, to oczywiście dobre skojarzenia, jednak musisz wiedzieć, że to określenie dotyczy również benefitu Organizer Zobowiązań. O co dokładnie chodzi? Jako Trenerzy finansowi długo myśleliśmy o tym, w jaki sposób urozmaicić i wzbogacić jakość benefitów dla firm. Na rynku pojawia się wiele ofert, jednak wszystkie są do siebie bardzo podobne. 

 

Ostatecznie doszliśmy do wniosku, że idealnym rozwiązaniem i przełamaniem tej monotonii będzie ofiarowanie pracownikom możliwości skorzystania z usług, które dotyczą edukacji finansowej. Właśnie tak powstał benefit Organizer Zobowiązań. 

Poniżej umieszczamy historię Klientki, która miała okazję z niego skorzystać. 

 

Aleksandra od kilku lat wykupowała polisę dla swojego auta w pewnej firmie ubezpieczeniowej. Co roku dostawała propozycję odnowienia polisy i akceptowała ją, bo tak jej było wygodnie. Jednak w ubiegłym roku pracodawca Aleksandry wdrożył usługę benefitu Organizer Zobowiązań. Dlatego z początkiem stycznia, kiedy zbliżała się data przedłużenia polisy na kolejny rok, Klientka zwróciła się do nas z prośbą o sprawdzenie oferty. 

 

Po analizie okazało się, że w innej firmie ubezpieczeniowej Aleksandra mogła uzyskać takie samo ubezpieczenie, tyle że o 500 zł tańsze. Tym razem zmieniła ofertę, żałując, że nie pomyślała o tym wcześniej.

 

Czy warto wybrać najtańsze ubezpieczenie pojazdu?

 

Wybór najtańszego OC może być bardzo kuszący dla każdego, kto chce zaoszczędzić środki. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze da Ci poczucie komfortu podróżowania. Jeżeli nie wykupisz odpowiedniego ubezpieczenia, dodatkowe usługi i świadczenia, które ubezpieczyciel ma dla Ciebie w ramach pakietu rozszerzonego, ominą Cię. Odszkodowanie dostanie tylko osoba trzecia, której wyrządziłeś/wyrządziłaś szkodę. 

 

Od czego zależy cena polisy?

 

Na cenę polisy mogą wpłynąć różne aspekty, na przykład:

 

  • Franczyza. To kwota, którą pokrywasz z własnej kieszeni przy każdej szkodzie. Wyższa franszyza może obniżyć składkę, ale warto zastanowić się, czy stać Cię na pokrycie większych kosztów w przypadku szkody.

  • Zniżki i zwyżki. Sprawdź swoją historię ubezpieczeniową. Im lepsza historia bezszkodowej jazdy, tym niższa może być składka.

  • Dodatkowe opcje. Zastanów się nad dodatkowymi opcjami, takimi jak: assistance (pomoc drogowa), ubezpieczenie szyb czy ochrona na wypadek uszkodzenia opon. Pomyśl, które z nich mogą być dla Ciebie przydatne.

 

Najtańsza polisa nie zawsze jest najlepszym wyborem. Ważne jest, aby znaleźć równowagę między kosztem a zakresem ochrony, który odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom.

 

Podsumowanie:

 

  • Polisa OC i AC daje poczucie bezpieczeństwa finansowego, a także chroni przed niepowołanymi sytuacjami.

  • Ubezpieczenie komunikacyjne, czyli (OC) to obowiązkowe ubezpieczenie, które pokrywa szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu.

  • Na cenę polisy wpływają takie składowe, jak: wiek właściciela, liczba lat za kierownicą, historia szkodowości, miejsce zamieszkania, stan cywilny. Ważny jest też wiek i marka samochodu oraz pojemność silnika.

  • Najtańsza polisa nie zawsze jest najlepszym wyborem. Znajdź równowagę między kosztem a zakresem ochrony, który odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom.

 

Copyright © 2023 Organizer Zobowiązań sp. z o.o.  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  REGULAMIN

 

Organizer Zobowiązań Sp. z o.o. w Warszawie ul. Słomińskiego 17 lokal 18, 00-195 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0001025088, NIP: 5252947635, kapitał zakładowy: 50 000,00 zł w całości opłacony.