Statystycznie Polki i Polacy coraz częściej odczuwają stres, który jest związany z ich sytuacją finansową. W rezultacie są mniej wydajni w pracy, wypalają się, a ich życie traci na jakości. W artykule wyjaśniamy jak well-being finansowy może odmienić tę szarą rzeczywistość.
Czego dowiesz się z artykułu?
Co to jest well-being finansowy
Jak poprawić swój dobrostan finansowy?
Jakie elementy składają się na well-being finansowy?
Podsumowanie
Kiedy ostatni raz pomyślałeś lub pomyślałaś o tym, aby zmienić coś w swoim życiu i pozbyć się raz na zawsze stresu związanego z sytuacją finansową? Spokojnie, nie będziemy Cię z tego rozliczać. Sam/Sama się nad tym zastanów. A my dzisiaj jako Trenerzy Finansowi opowiemy Ci o pewnej metodzie, dzięki której zaoszczędzisz gotówkę i zyskasz spokój.
Well-being finansowy, znany również jako dobrostan finansowy to stan, w którym jednostka ma zdolność do spełnienia obecnych i przyszłych zobowiązań finansowych, czuje się bezpiecznie finansowo i może podejmować wybory, które pozwalają jej się cieszyć życiem. Taki stan gwarantuje nie tylko zdolność do zarabiania i oszczędzania pieniędzy, ale też zarządzania wydatkami, inwestowania i planowania na przyszłość.
Well-being finansowy nie dotyczy tylko ilości pieniędzy, które masz na swoim koncie bankowym. Dotyczy też Twojego podejścia do pieniędzy, sposobu zarządzania nimi, a także poczucia bezpieczeństwa i stabilności finansowej.
Jeśli chcesz osiągnąć dobrostan finansowy, musisz zrozumieć podstawowe zasady, które dotyczą podejścia do finansów osobistych. Dlatego dobrze będzie, jeśli zgłębisz tematy związane z budżetowaniem, oszczędzaniem, inwestowaniem i unikaniem długów, a także rozwijaniem zdrowych nawyków finansowych.
Podjęcie kroków w celu poprawy własnego dobrostanu finansowego przyniesie Ci znaczące korzyści, takie jak: spokój umysłu, lepsza jakość życia i większe poczucie bezpieczeństwa. To ciągły proces, który wymaga świadomości, dyscypliny i czasami zmiany nawyków. Aby poprawić dobrostan finansowy, musisz na to poświęcić czas, zgłębić wiedzę na temat finansów i konsekwentnie działać w kierunku zmian.
Są one związane z krótkoterminowym i długoterminowym planowaniem. Jeśli uważasz jednak, że takie działania najzwyczajniej w świecie Cię przerastają, zawsze możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy. My, jako Trenerzy Finansowi, pomożemy Ci w nawigacji po skomplikowanych kwestiach finansowych i osiągnięciu celów.
Jeśli zaczniesz działać, zobaczysz, że włączenie dobrych praktyk finansowych do codziennego życia poprowadzi Cię do lepszej stabilności finansowej. Dzięki temu będziesz się mniej stresować kwestiami związanymi z pieniędzmi.
Doskonale wiemy, że w natłoku myśli można stracić kontrolę nad najważniejszymi kwestiami. Dlatego specjalnie dla Ciebie wymieniamy kluczowe elementy, które składają się na well-being finansowy:
Zarządzanie długiem: Dzięki niemu utrzymasz długi na odpowiednim poziomie, unikniesz nadmiernego zadłużenia i spłacisz istniejące długi.
Oszczędzanie: Takie działanie pozwoli Ci zaoszczędzić część dochodów na przyszłe cele, awarie lub nieprzewidziane wydatki.
Inwestowanie środków: Takim sposobem będziesz mógł/mogła zbudować majątek i zabezpieczyć się finansowo na przyszłość.
Budżetowanie: Tworzenie i przestrzeganie budżetu pozwoli Ci mieć kontrolę nad wydatkami i nie wydawać więcej niż się zarabiasz.
Planowanie na przyszłość: Dzięki planowaniu przygotujesz się na przyszłe wydarzenia finansowe, takie jak: emerytura, edukacja dzieci czy zakup domu.
Edukacja finansowa: Zrozumiesz podstawowe koncepcje finansowe, aby podejmować świadome decyzje dotyczące zarządzania pieniędzmi. Wiedza na temat finansów osobistych, w tym budżetowania, inwestowania, zarządzania długiem, a także zrozumienia produktów finansowych to fundament do budowania solidnych podstaw finansowych.
Dobrostan emocjonalny: Aspekt psychologiczny odgrywa dużą rolę w well-beingu finansowym. Radzenie sobie ze stresem związanym z finansami, poczucie kontroli nad własnym życiem finansowym i pozytywne nastawienie do pieniędzy są ważne dla ogólnego dobrostanu.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat zarządzania finansami, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Podsumowanie:
Well-being finansowy nie dotyczy tylko Twojego stanu konta. Dotyczy przede wszystkim Twojego podejścia do pieniędzy, sposobu zarządzania nimi, a także poczucia bezpieczeństwa i stabilności finansowej.
Aby poprawić dobrostan finansowy, zaplanuj krótko i długoterminowe działania i podstępuj zgodnie z wyznaczonym celem.
Na well-being finansowy składają się takie elementy, jak: zarządzanie długiem, oszczędzanie, inwestowanie, budżetowanie, planowanie na przyszłość, edukacja finansowa i dbałość o dobrostan emocjonalny.
Jakub i Kamil
Copyright © 2023 Organizer Zobowiązań sp. z o.o. | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN
Organizer Zobowiązań Sp. z o.o. w Warszawie ul. Słomińskiego 17 lokal 18, 00-195 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0001025088, NIP: 5252947635, kapitał zakładowy: 50 000,00 zł w całości opłacony.